Krajowe centrum ochrony radiologicznej w ochronie zdrowia

Podsumowanie szkolenia z zakresu QA/QC w PET/CT – 25.09.2023 r.

W dniu 25 września 2023 r. odbyło się kolejne szkolenie on-line w zakresie kontroli i zapewniania jakości (QA/QC) w PET/CT. Szkolenie jest częścią projektu IAEA TC POL9027 „Kultura bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego oraz doskonalenie systemu QA/QC w pozytronowej tomografii emisyjnej w Polsce”, realizowanego przez Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia w ramach Programu Współpracy Technicznej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w latach 2022-2024 (IAEA Technical Cooperation Programme 2022-2024).

Głównym celem wydarzenia było wsparcie merytoryczne pracowników ośrodków całej Polski w zakresie pozytronowej tomografii emisyjnej, wymiana doświadczeń w pracy ze skanerami PET oraz poszerzenie wiedzy na temat kontroli i zapewniania jakości w PET/CT. Nowoczesne skanery PET i ich hybrydy (np. PET/CT) są ważnymi elementami diagnozy i skutecznego leczenia. Właściwa kontrola jakości, kalibracja i standaryzacja to nieodłączne elementy ich efektywnego wykorzystania. W związku z powyższym Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia wyszło z inicjatywą merytorycznego wsparcia zakładów medycyny nuklearnej poprzez organizację szkolenia dotyczącego ww. tematyki.

Prowadzącymi szkolenie byli zagraniczni eksperci IAEA: dr Elena De Ponti z ASST Monza – San Gerardo Hospital we Włoszech i dr Ivo Raush z Medical University of Vienna w Austrii, a nad przebiegiem czuwał Dyrektor KCORwOZ dr inż. Dariusz Kluszczyński. Uczestników przywitał również Profesor dr hab. Marek Dedecjus Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Narodowego Instytutu Onkologii, który zaprezentował działalność swojego zakładu i całego Instytutu. Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 80 uczestników. Udział w nim wzięli fizycy medyczni z zakładów medycyny nuklearnej ośrodków partycypujących w projekcie POL9027, a także zaproszeni goście i grono osób zainteresowanych tematyką z całej Polski.

Szkolenie miało formę sesji on-line i bazowało na przygotowanych przez ekspertów wykładach, które od lutego br. są dostępne na kanale YouTube KCORwOZ. Korzystając z rozległej wiedzy i doświadczenia zagranicznych ekspertów uczestnicy zadawali im pytania, przedstawiali problemy, które napotkali w dotychczasowej pracy ze skanerami PET oraz szeroko omawiali procedury zapewnienia i kontroli jakości.

Duże zainteresowanie szkoleniem w środowisku osób zajmujących się zawodowo stosowaniem promieniowania w medycynie dowodzi istnienia potrzeby organizowania tego rodzaju wydarzeń w przyszłości.

Krajowe Centrum dziękuje wszystkim uczestnikom szkolenia on-line z zakresu QA/QC w PET/CT za aktywny udział w spotkaniu oraz zachęca do stałego kontaktu drogą mailową z ekspertami IAEA: Eleną De Ponti i Ivo Raush.

Top